Best of 2015 discoveries

I posted my list of appeal discoveries in 2014 when I started this blog so I thought I’d continue the tradition this year. I consider something a “discovery” if it’s new to me, not necessarily something that was launched that year. Since I was on a No-Buy all year, I was either using up items in my stash or opening up unopened products that I had hoarded. I made a decision on the Top 15 since I saw it on classic Maggie’s blog (I mean next year I’ll need to list 16 items?)  I’ll differentiate the Rediscoveries with (R) and new discoveries with (N) on my seznam.

Where available, I’ve linked to blog articles where I’ve either examined or pointed out the products. In no particular order:

Reversa Cleansing Micellar Solution (N) – $23 for 300ml (MAC stores and online) [mentioned here]
A very effective micellar water that leaves my skin feeling incredibly soft. I’ve already gotten a replacement of this – over the holidays I found a double pack of this for the price of one!

Muji sensitive Skin Cleansing Oil (N) – $14.50 for 200ml (Muji stores) [mentioned here]
I think this might even beat out MAC’s Cleanse Off Oil!  It’s highly effective and consists of terrific ingredients (olive oil is the primary ingredient) yet it is very affordable.

Bourjois express Eye-Makeup Remover (N) – $20 for 200ml (Shoppers drug Mart) [mentioned here]
I wasn’t expecting much from this eye makeup remover but the a lot more I use it, the a lot more pleased I am. It’s very effective, yet gentle, and doesn’t leave a greasy film.

Shiseido Benefiance instant treatment Eye Mask (N) – $72 for 12 pairs (department stores) [reviewed here]
Found this at Winners (TJMaxx) and was a bit skeptical and then was blown away! It’s a retinol treatment that works quickly.  Believe the hype!  Based on the positive results I got from this eye mask, I’m going to try a retinol eye cream this year.

Paula’s choice resist C15 incredibly Booster (N) – $48 for 20ml (Paula’s choice online) [mentioned here]
I had a learning curve / tolerance period with this serum but once my skin adapted to it, the results were fantastic! My skin GLOWS the morning after I apply this.

Etude house Dr. Mascara Fixer volume Up (N) – $9 for 6ml (online) [reviewed here]
I just used this up in December – it is an remarkable lash primer that helps to keep a curl and stop mascaras from smudging or flaking. I just placed an buy online for another 2 tubes. No a lot more paying $25 for Shiseido’s lash primers for me!

Laura Mercier secret Brightening Powder (R) – $30 for 4g (Sephora) [mentioned here]
It was once I finished up my jar (after 3 years of using it!) that I finally pertained to appreciate how wonderful this powder is for setting concealer and brightening up my under eye area.

MAC studio Sculpt Defining Powder (N) – $37 for 10g  (MAC stores and online) [reviewed here]
I gotten this without checking any reviews and when I got home I read some really poor reviews on it, which made me worry. but I was pleasantly shocked at how charming this looks on the skin. The trick with this densely packed pressed powder is to use a natural bristle brush in buy to pick up sufficient amount of product.

Revlon PhotoReady concealer (R) – $13 for 3.2g  (drugstores)
This concealer hasn’t had the spotlight on the blog yet which is unfortunate, as I’m nearing the end of this tube. It’s really an unsung hero – considering that I like a lot more sheer foundations, I’ve been using this concealer nearly daily to conceal areas that need extra coverage, such as my nose (redness) and chin (hyperpigmentation). Why I like this concealer so much is that it has just the ideal amount of pigment but is still creamy and looks very natural on the skin.

MAKE UP FOR ever artist Shadow (N) – $24 for 2.5g or 3 for $50 with palette (Sephora) [reviewed here]
I had some reservations about these eye shadows in the beginning because they weren’t as insanely pigmented as I thought they would be. There is also some blending challenges with them – however, they wear like iron and are used in pretty much every colour you can imagine. I found myself reaching for these whenever I needed something dependable that will last all day and night.

Shiseido best Rouge lipsticks (R) – $30 for 4g (department stores) [reviewed here]
These just somehow got neglected in favour of newer, brighter playthings in my makeup stash – but I’m pleased to have rediscovered them again!  I’ve been especially enjoying the shades harmony RD750 and Pink Mesa PK303. If my top 15 list inspires you to run out to the store to get one thing, let it be a Shiseido best Rouge lipstick!

Sonia Kashuk face brushes (N) – $17.99-$19.99 (Target) [mentioned here]
I gotten these during Targetgate™ and I love them! They are honestly better than MAC face brushes. There, I said it! I haven’t had a chance to devote an entry to them but I plan to.  Shown here are large Powder brush #01, Blusher brush #02, Domed Blusher brush #29. All I can sayJe to měkké, dobře konstruované a jsou velmi hospodárně pro kvalitu.

Mac 137 dlouhý míchání štětce (n) – $ 50.50 (Mac Stores a Online) [zmínil se zde a zde a zkoumal zde]
Tvrdě jsem lemmedoval, když to bylo poprvé spuštěno a nakonec k tomu podlehl – a já jsem tak rád, že jsem to udělal! To je ruce dolů nejlepší kartáč pro vysoce pigmentované červenat. A HUZZAH, tento kartáč je trvalý – myslím, že potřebuji zálohu!

Bioderma Cicabio Crème (n) – $ 15.95 pro 40ml (nakupující lék Mart) [Recenzováno zde]
Tento krém je upřímně magie v trubce! To mi mnohokrát zachránilo, když jsem se vyvinula úly, když jsem se rozřezal, když jsem se moje kůže náhodně svěděla a nemůže být uklidněn s čímkoliv jiným. Nikdy nebudu bez toho! (Na fotografii výše ukazuje tento produkt u kupujících drogový mart – je umístěn se zbytkem pleťové péče o biodermii)

Bath & Body Works Waikiki Beach Coconut Collection (N) – (Bath & Body Works) [zmínil se zde]
Je mi líto, že bych měl něco, co bylo omezené edice, ale moje naděje je, že bbw to přinese zpátky. Rozhodujícími poznámkami jsou kokosové, námořní poznámky a bambus (a zřejmě víra panenského ostrova voda Dupe) – Pokaždé, když ho sprej, přináší mi úsměv na můj obličej – je mi to jedno, že to není léto už letos, stále nosím tento. Pokud jste někdy narazili na clearance / výstup bbw, nabrat to!

Je samozřejmé, že vysoce doporučuji každý jeden z těchto produktů!
Tam máte – nejkrásnější známky, které jsem použil v jednom příspěvku !!!
Jaké byly vaše top 15 odvolacích produktů pro rok 2015?

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem na PAL (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

Večerní čistící rutinei se čistí docela vážně. Ráno to není pro mě tak moc zaměření, s ohledem na to, že moje pokožka je obecně pokryta péči o pleť, kterou jsem aplikoval noc předtím, a jakýkoliv sebum z kůže od spaní. Nicméně, v noci, moje kůže prošla celý den …
19. listopadu 2015In “krása”

Oblíbené v poslední době: koncem roku 2016thisho rok jsem se rozhodl udělat čtvrtletní oblíbené, takže jsem měl seznamy na počátku roku 2016 (pokrývající leden až březen) a v polovině roku (pokrývající duben až červen), a teď jsem ukazoval své třetí čtvrtletní oblíbené položky K pokrytí červenec do září: Je to většinou letní časové výrobky, ale trochu podzimu se plíží … … …
26. října 2016 ‘krása ”

Nejlepší z roku 2016 Discidiesand zde je – jak si dokážete představit, snaží se zúžit nejlepší položky byly obtížné! Tyto položky jsou pro mě nové, ale nemusí být nové starty v roce 2016. Také tyto položky nemusí být nutně být mým absolutním “svatým grálem” všech dob – jsou to prostě nejlepší z …
12. ledna 2017 ‘Beauty “

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *